Jdi na obsah Jdi na menu
 


šnečí problémy

15. 4. 2009

Problémy

 

 

Čas od času máme nějaký problém s našimi ulitnatci. Ať už je to snížená aktivita, pomalý růst nebo dokonce poranění na těle šneka. Tento článek vám poradí, jak se při těchto problémech zachovat. Bohužel informací o tomto tématu ještě moc není, proto budou informace jen stručné.

 

 

Snížená aktivita

Vlhkost - Pokud šnek nemá dostatek vlhkosti (terárium či venkovní výběh kropíme min. 2x denně) je možné, že nám šnek nebude chtít vylézt ze svého příbytku.

Teplota - Šneci jsou chladnokrevní tvorové, což znamená, že mají teplotu těla stejnou jako teplotu okolí. Šneci obvykle snášejí teploty mezi 18°C až 30°C, nejvíce jim vyhovuje teplota okolo 20°C až 24°C

Nemoc - Pokud dodržujete výše uvedené body, pak je tu pravděpodobnost, že je váš šnek nemocný.

 

 

Šnek se zavíčkuje

Velké sucho - Pokud šnek cítí, že je v jeho ubikaci opravdu velké sucho, zavíčkuje se. Probudit ho můžete omýváním trošku teplejší vody (potom ho položte do vlhké nádoby a vyčkejte).

Příliš chladno - To je další extrém. Šneka probouzíme stejným způsobem jako u minulého bodu.

Přirozený proces - Někteří plži (všichni čeští šneci a některé achatiny) se prostě na zimu zavíčkují. Není vhodné je z tohoto spánku rušit.

 

Šnek nejí

Šnek bez jídla vydrží asi měsíc. Pokud se vám zdá, že váš plž už několik dní nejedl, vyzkoušejte tyto rady:

Pokud je šnek slabý, položte ho na jídlo.

Vyzkoušejte jiný druh potravy.

Udělejte šnekovi kaši z rozvařené zeleniny, aby ji mohl snadněji jíst.

Pokud se vám zdá, že šnek neožírá sépiovou kost, mohlo se stát (zvlášť u šneků vzatých z přírody), že jim sépiová kost nechutná nebo ani neví, že je to zdroj vápníku. Zkuste sépiovou kost rozdrtit a posypat s ní potravu nebo část ubikace. Šnek zjistí, co že to ta sépiová kost je :) a začne ji okusovat. Při nedostatku vápníku si šnek ožírá vlastní ulitu !

 

Pomalý růst

Šnek je "zakrslý" - Jak člověk, tak ani šnek není každý stejný. Je proto možné, že šnek bude menšího vzrůstu

Malý prostor - Pokud je prostor pro šneka příliž malý  nebo máte ubikaci přeplněnou šneky, může se stát, že budou šneci menší.

Nedostatek potravy a vápníku

 

Rány

U šneků chovaných od narození v zajetí toto riziko až tak nehrozí, u šneků z přírody ale ano. První věc, kterou bychom měli udělat je dát šneka do ubikace bez substrátu, aby se do rány dostalo co nejméně škodlivých organismů. Šneka také pravidelně koupeme v zeleném čaji.